Otkrijte najnovije vijesti i događaje!

kameni oblaci

Kameni oblaci – cijanotipija na kemenju

U ovom umjetničkom djelu kamenje i specifična plava boja cijanotipije asocirali su me na nebo i oblake. Oni predstavljaju moje snove, simbolično moju ljubav prema ranim fotografski procesima iz sredine 19. stoljeća. Predstavljaju moju ljubav prema izradi unikatnih, ručno izrađenih fotografija. No, možda zbog godina koje imam, možda zbog užasnih problema vezanih za egzistenciju umjetnika sve mi je teže putovati u mašti, teleportirati se negdje, zavaravati samog sebe. Zato su moji oblaci teški, zato su moji oblaci kamenje, a moj lik se proteže na nekoliko njih, i kao da će se u svakom trenutku raspasti, a moj lik i djelo nestati.

Read more
albuminski otisak

Radionica „Fotografija 19. st – Albuminski otisak“

. Albuminski otisak, koji se naziva i albuminski srebrni otisak, objavio je u siječnju 1847. Louis Désiré Blanquart-Evrard. Riječ je o prvoj komercijalno iskoristivoj metodi proizvodnje fotografskog otiska na papirnoj podlozi s negativa, dominantnom obliku izrade fotografskih pozitiva od 1855. do početka 20. stoljeća, s vrhuncem u razdoblju od 1860. do 1890. godine.

Read more
Slani otisak

Radionica „Fotografija 19. st – Slani otisak“

Slani otisak bio je dominantan fotografski postupak na papiru za proizvodnju pozitiva (od negativa) od 1839. do otprilike 1860. godine.
Tehniku slanog papira stvorio je sredinom 1830-ih engleski znanstvenik i izumitelj Henry Fox Talbot. Napravio je ono što je nazvao “osjetljivim papirom” za “fotogenično crtanje” namočivši list papira za pisanje slabom otopinom obične kuhinjske soli (natrijevog klorida), upijajući ga i osušivši, zatim četkajući jednu stranu s jakom otopinom srebrnog nitrata.

Read more

Samostalna izložba u Gradskom muzeju Virovitica

Otvorenje izložbe u subotu 13.8. 2022. s početkom u 18 sati – izložbena dvorana muzeja Gradski muzej Virovitica od 13. kolovoza do 5. rujna 2022. predstavlja izložbu studijskih portreta Roberta Gojevića snimljenih povijesnim procesom mokrog kolodija na staklenoj ploči. U autorskoj koncepciji povjesničarske umjetnosti i više kustosice Muzeja grada Koprivnice Draženke Jalšić Ernečić izložba će pokazati sto…

Read more
cijanotipija radionica

Radionica „Fotografija 19. st – Cijanotipija“

Cijanotipiju je otkrio i tako nazvao engleski znanstvenik i astronom Sir John Herschel 1842. godine. Cijanotipija je fotografski proces koji daje sliku cijan plave boje. Herschel ga je namijenjenio isključivo kopiranju bilježaka ili dijagrama, što je i bila i ostala glavna i najraširenija primjena istog. Proces je bio popularan u inženjerskim krugovima do sredine 20. stoljeća. Jeftin i jednostavan, postupak je omogućavao jednostavno umnožavanje i kopiranje velikih tehničkih nacrta. Proces je bio baziran na dvije kemikalije – amonijevom željezo citratu i kalijevom željezo cijanidu.

Read more

Samostalna izložba u Muzeju grada Koprivnice

Međunarodni dan muzeje obilježava se 18. svibnja pa je tako u Galeriji Koprivnica ove srijede prigodno otvorena nova izložba u autorskoj koncepciji povjesničarke umjetnosti, više kustosice i zaljubljenice u fotografiju Draženke Jalšić Ernečić. Riječ je o izložbi fotografa Roberta Gojevića koji je u tehnici mokrog kolodija na staklenoj ploči u posljednjih desetak godina snimio sto…

Read more
izrada unikatne fotografije

Radionica „Fotografija 19. st – Mokra ploča kolodija“

Radionica „Fotografija 19. st – Mokra ploča kolodija“ u organizaciji Ateliera Gojević i ULUPUH-a namijenjena je svim ljubiteljima fotografije, amaterima i profesionalcima, fotografima, kustosima, kolekcionarima fotografije, osobama koje žele doznati više o ranim danima fotografije i njenom razvoju tijekom povijesti. Svima koji žele dublji uvid u cjelokupan proces ručno izrađene fotografije s konkretnim odgovorima na pitanja o fotografiji prije pojave fotografske industrije.

Read more
fotografija s izložbe VODA

Grupna izložba ‘VODA 2021’

Sjećam se kako sam jednom prilikom proveo uz jedno jezero 4-5 sati fotografirajući jedan te isti motiv. Lokacija je bila prilično udaljena od automobila, pa mi je za prijenos cijele opreme od ukupno stotinjak kila pomagala obitelj i prijatelji. Trebalo je vremena sve donijeti, složiti i kasnije rastaviti šator – tamnu komoru, vratiti sve natrag u automobil.

Read more